Як підготувати дитину до відвідування стоматолога?

service7

Як казав Зігмунд Фройд “всі проблеми з дитинства”. Проблеми з зубами та взаємовідносин зі стоматологом (точніше страху стоматологів) теж з дитинства. Тому так важливо батькам навчити дітей правильно слідкувати за здоров’ям організму та регулярно відвідувати стоматолога.

Чи треба молочні зуби лікувати?

Звичайно! На молочних зубках також з’являється карієс, і досить часто. Треба розуміти, що карієс – це інфекційне захворювання, яке впливає на весь організм, не кажучи вже про дискомфорт і біль який він викликає. Тому батькам треба періодично перевіряти стан зубчиків у дітей, навіть коли вони вже навчились самі чистити зубки. Якщо є якісь, навіть невеличкі, ураження, необхідно звернутись до лікаря.

В якому віці треба звертатись до лікаря?

Не треба чекати доки з’явиться потреба, краще профілактувати.

Перше відвідування необхідне з появою першого зуба. Цей візит більше консультативний для батьків. Лікар розповість як правильно доглядати за зубками малюка, на що звертати увагу, як полегшити дискомфорт під час прорізування.

У віці 1-1,5 року у дитини є вже до 12 зубів. З цього віку вже можна починати привчати до відвідування стоматолога, а з 2-2,5 років – до періодичної професійної чистки зубів.

Регулярне відвідування з ранніх років лікаря стоматолога допоможе попередити захворювання порожнини ротика, а також діагностувати проблеми з прикусом.

Як батькам підготувати дитину до візиту у стоматологічну клініку?

По-перше опишемо чого не треба робити:

1. Часто батьки самі бояться стоматолога, важливо не передати цей страх дитині.

2. Не лякайте стоматологом та не кажіть погане або неповажно про лікарів у присутності дітей, це підриває авторитет лікаря в очах дитини. У малюка має сформуватисьобраз лікаря друга, а не “бабайки”.

3. Не погрожуйте! Буває батьки із гарних намірів кажуть дітям фрази у яких стоматолог виступає в якості покарання, на кшталт: “якщо не будеш чистити зуби, вони зіпсуються і прийдеться іти до лікаря”. Або уже в кріслі стоматолога кажуть: “якщо не будеш сам сидіти, прийдеться тебе тримати”. Через подібні фрази у дітей втрачається довіра до батьків і формується страх перед лікарями.

4. Не треба перед візитом занадто заспокоювати і казати: “тобі нічого не будуть робити” (особливо, якщо Ви знаєте, що є проблема і її будуть зараз вирішувати, не треба обманювати). Або “не бійся, боляче не буде!” – ця фраза насторожує вже своїм існуванням, адже ми не кажемо її при прогулянці до парку чи магазину.

5. Не розповідати лякаючі історії з власного досвду.

А як же правильно?

1. Проведіть підготовчу роботу за кілька днів до візиту, а у день візиту, навпаки, не загострюйте на цьому увагу.

2. Намагайтесь говорити про візит максимально спокійно, повсякденно, як про щось звичайне. Кажіть про лікаря тільки хороше.

3. Можна описати що буде відбуватись під час візиту, і навіть пограти у стоматолога (за бажанням дитини) Це знизить тривогу перед чимось новим, невідомим.

4. Тримайте обіцянку! Якщо сказали “тільки огляд”, значить у цей візит має бути тільки огляд. Але попередьте про це і лікаря.

5. Під час чистки зубів можна розповісти про те, що на них живуть мікроби, які можуть зіпсувати зубки, а лікарі стоматологи, як супергерої, рятують зубчики і проганяють мікробів.

6. Привчайте дитину говорити про свої емоції та відчуття, це допоможе поліпшити контакт з малюком.

7. Незадовго до візиту погодуйте дитину, оскільки почуття голоду тільки посилить фізичний та психологічний дискомфорт.

Як проходить візит до лікаря?

Перший візит ми рекомендуємо робити ознайомчим. Дитина знайомиться з лікарем, малюка катають на кріслі, показують “слоника” (слиновідсмоктувач) та повітряно-водяний пістолетик (пустер). Якщо дитина дозволить, лікар може провести огляд порожнини рота і проконсультувати, а також розповісти дитині про зубчики та мікробів, які полюбляють на них оселятись.

Під час другого візиту краще зробити чистку зубчиків. Це підготує малюка до проведення процедур та необхідності сидіти якийсь час з відкритим ротиком, але не завдасть значного дискомфорту. А якесь планове лікування краще починати вже з третього візиту.

Звичайно, бувають ситуації, коли треба лікувати терміново, а не чекати третього візиту. В таких випадках лікар виділяє на візит більше часу аби перед початком лікування хоч якось налагодити контакт з дитиною. Батькам важливо також набратись терпіння і максимально підтримати малюка.

Отже, профілактичне знайомство дитини зі стоматологом допоможе:

1. створити позитивний досвід спілкування з лікарем аби не формувати страх лікування.

2. попередити глибокий карієс і руйнування зубчиків, пролікувавши його на ранніх стадіях, а також діагностувати проблеми з прикусом.

3. Навчити дитину краще доглядати за зубчиками.